Ile zarabia fotograf ślubny?

Ile zarabia fotograf ślubny? To pytanie, które pojawia się bardzo często w sieci i nie ma co się dziwić, ponieważ w robieniu zdjęć ślubnych wiele osób widzi szansę na dodatkowy zarobek. Tylko jak to właściwie jest z zyskami? Ile jest w stanie wyciągnąć fotograf ślubny na swojej pracy? Nasz tekst może rozwiać Twoje wątpliwości, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

Zarobki fotografa ślubnego – co na nie wpływa?

Zarobki fotografa ślubnego zależą od wielu różnych czynników i jednym z najważniejszych pozostaje jego przygotowanie do pracy, czy doświadczenie w branży. Inne zarobki osiąga osoba, która dopiero się uczy i amatorsko wykonuje zdjęcia, a inne zawodowiec, który zainwestował sporo czasu i pieniędzy w edukację, szkolenia, czy nawet na sprzęt. Profesjonalista najczęściej na sam sprzęt wydaje około 50-60 tysięcy złotych.

Do tego należy doliczyć opłaty wynikające z tytułu prowadzenia działalności, czy własnej strony internetowej. Oczywiście to nie wszystko, ponieważ dochodzi do tego też licencja Photoshopa, czy inne wydatki, które wiążą się z prowadzeniem biznesu. Wiadomo, że wszystkie koszty będą wliczone w cennik fotografa ślubnego, ponieważ musi   jakoś zarobić na ich pokrycie.

Duże znaczenie ma również sam zakres usług, czy rodzaj wybranego pakietu reportażu. Inne zarobki będzie mieć fotograf, który oferuje podstawowy pakiet i udział tylko w najważniejszych momentach dniach, a inny, który oferuje pakiet premium wraz z sesją narzeczeńską, plenerem ślubnym w inny dzień, czy nawet albumem. Warto też mieć na uwadze, że zarobki fotografa ślubnego zależą od miejsca, w którym działa. W największych miastach fachowcy zwykle naliczają wyższe koszty, niż w mniejszych miasteczkach.

Jakie zarobki osiąga fotograf ślubny?

Trudno podać tutaj pewne stawki, ponieważ widać, że zarobki fotografa ślubnego są bardzo zmienne. Najczęściej wskazuje się, że fotograf ślubny za jedno zlecenia osiąga zarobki rzędu od 2500 do 4000 zł. Oczywiście zdarzają się też stawki powyżej 4 tysięcy złotych, ale tutaj w grę wchodzi już duże doświadczenie i renoma wśród klientów.