Jak wybrać fotografa ślubnego?

Wybór fotografa ślubnego rzutuje na pamiątkę ślubną, która pozostaje na całe życie. Tylko jak wybrać kogoś odpowiedniego? Jak zapewnić sobie wsparcie ze strony najlepszego fotografa ślubnego? Poniżej przedstawiamy najważniejsze aspekty, na które należy zwrócić uwagę. Zapoznaj się z nimi, a wybór fotografa nie będzie stanowił żadnego wyzwania.

Sprawdzamy portfolio i dotychczasowe realizacje

Najistotniejszym kryterium wyboru jest to, by zdjęcia ślubne fotografa, jak również jego styl pracy był zgodny z oczekiwaniami pary młodej. Nie istnieje uniwersalny fotograf ślubny dla wszystkich i nie ma uniwersalnego stylu zdjęć, który przypadnie do gustu każdemu. Ile młodych par, tyle oczekiwań, preferencji, czy odmienności co do stylu.

Dlatego nie ma sensu kierować się nagrodami, czy dyplomami, bo one również są efektem wyborów jurorów konkursów, w których dany fotograf brał udział. W takim razie najlepszym sposobem na określenie, czy dany fachowiec jest godny uwagi, czy też nie, będzie jego portfolio. W portfolio można znaleźć dotychczasowe prace fotografa, a więc w mgnieniu oka ocenimy jego styl pracy, jak również to, czy jest zgodny z naszymi oczekiwaniami, czy też nie.

Jednak należy przy tym pamiętać, że portfolio to galeria wyselekcjonowanych zdjęć. Dlatego warto też obejrzeć jeden pełny reportaż ślubny i o jego udostępnienie powinniśmy poprosić fotografa, ponieważ tylko w ten sposób ocenimy kunszt fotografa ślubnego.

Nie zapominamy o ofercie fotografa ślubnego

Na pierwszy rzut oka uznać można, że wszyscy fotografowie ślubni świadczą te same usługi. Jednak praktyka pokazuje, że nie jest to prawdą, a oferty poszczególnych fotografów mogą różnić się diametralnie. Jeśli zatem chcemy uniknąć rozczarowania, to warto zorientować się, co konkretnie zawarte jest w ofercie każdego fotografa ślubnego. Najczęściej profesjonaliści proponują kilka pakietów do wyboru, które różnią się nie tylko ceną, ale również zakresem wykonywanych usług, liczbą godzin pracy, czy ilością oddawanych zdjęć.

Pamiętamy również o umowie

Umowa to formalna część nawiązania współpracy z fotografem i czasami wydaje się mało ważna. Jednak w dzisiejszych czasach nie ma sensu ryzykować, ponieważ umowa to gwarancja tego, że fotograf ślubny wywiąże się z powierzonych mu zadań i koszty, jakie określił na początku nie zmienią się. Dlatego nie tylko warto dopytać, czy fotograf ślubny spisuje umowę, ale również ustalić, co się w niej znajduje, zanim zostanie złożony podpis.

Dobra umowa to taka, która jest czytelna, wyczerpuje obowiązki i przywileje obu stron, a także nie zawiera zapisów, które są niezrozumiałe dla pary młodej. W razie jakichkolwiek niejasności zawsze należy wstrzymać się z podpisem i zażądać wyjaśnień lub przygotowania nowej umowy, która nie będzie zawierać zapisów, które według nas są niezgodne z ustaleniami i fotograf może je wykorzystać na swoją korzyść.

Referencje, polecenia i opinie

Na koniec warto też zapytać o opinie swoją rodzinę i znajomych, a w szczególności osoby, które już brały ślub i korzystały z usług fotografa na wesele. Cennym źródłem informacji może okazać się także Internet, a dokładniej mówiąc serwisy o tematyce weselnej i fotograficznej. Już kilka takich opinii może sprawić, że wybór odpowiedniego fotografa będzie o wiele prostszy.