Jak zrobić dobre zdjęcie portretowe

Portret to jeden z najbardziej popularnych tematów fotograficznych. Co więcej, niektórzy nawet twierdzą, że fotografia bez portretu nie istnieje. Dlatego tak wiele osób dąży do tego, by robić naprawdę dobre zdjęcia portretowe. Tylko jak osiągnąć sukces? Jakie kroki podjąć, by faktycznie portret był udany? Nasz tekst może okazać się źródłem przydatnych informacji, więc zajrzyj do niego koniecznie!

Czym jest zdjęcie portretowe?

Na początku warto zgłębić samo pojęcie zdjęcia portretowego. Czym tak naprawdę jest portret? Jak sugerują najpopularniejsze słowniki pojęć, portret to fotografowanie osoby lub grupy osób, ale nie tylko. To również wydobycie światła, artystyczny wizerunek, który ma nie tylko ukazać zewnętrze podobieństwo, ale również niekiedy pokazać cechy charakteru fotografowanej osoby, a wszystko zależy od przeznaczenia portretu.

Jak zrobić dobry portret – podstawy

Jeśli zależy na dobrej pracy, to musimy pamiętać, że w pracy fotografa liczy się nie tylko talent, ale również dobra komunikacja, czy atmosfera. Podejście do klienta jest kluczem do zdobycia zaufania osoby portretowanej, a na pewno uda nam się rozluźnić atmosferę i nawiązać nić porozumienia, gdy będziemy rozmawiać. Nie ma w tym przypadku znaczenia, czy pracujemy z osobami, które profesjonalnie zajmują się modelingiem, czy z osobami, które po prostu potrzebują zdjęć portretowych. Rozmowa zawsze pomaga i sprawia, że ostatecznie osoba fotografowana się rozluźnia. Dzięki temu łatwiej o naturalne pozy, czy dobry nastrój, a efekty tego da się zauważyć na zdjęciach.

Jak robić dobre zdjęcia portretowe – sprzęt

Oczywiście dobra atmosfera i rozmowa nie sprawią, że już będziemy mieli zapewnione dobre zdjęcia. Trzeba jeszcze pamiętać o tym, że istotne znaczenie ma sprzęt, z jakiego korzystamy, a w szczególności mowa o obiektywach. Do wyboru jest ich całkiem sporo, ale fotografia portretowa często wykorzystuje obiektyw z ogniskową 50 mm i dłuższe i właśnie po taki warto sięgać. 50 mm to ogniskowa najbardziej plastyczna i zaraz najbardziej korzysta w przypadki fotografowania twarzy, więc przełoży się to również na dobrej jakości zdjęcia. Zbyt szerokokątny obiektyw może zdeformować proporcje twarzy. Korzystaj więc z tak zwanych portretówek czyli obiektywów w zakresie 50-105 mm.