Umowa z fotografem ślubnym

Niezbędnym elementem udanej współpracy z fotografem ślubnym jest umowa. To ona reguluje prawa i obowiązki obu stron umowy. Więcej informacji na temat umowy z fotografem, przeczytacie w treści tego artykułu.

Dlaczego warto podpisać umowę z fotografem ślubnym?

Umowa jest zabezpieczeniem zarówno dla Was, jak i dla fotografa. Jako para młoda zyskujecie pewność realizacji zamówionej usługi, a fotograf gwarancję otrzymania umówionego wynagrodzenia. Umowa pozwala Wam uniknąć kłopotów związanych z nieprzewidzianymi wydarzeniami. To dzięki umowie wiecie, co należy zrobić w przypadku odwołania wesela lub gdy fotograf zrezygnuje z wykonania usługi. Kwestie, które nie zostały poruszone w umowie, regulują przepisy kodeksu cywilnego i ustawa Prawo autorskie i prawa pokrewne.

Elementy umowy z fotografem ślubnym

Dobra umowa ślubna to taka, która jest czytelna i zrozumiała dla obu stron. Powinny znaleźć się w niej wszystkie Wasze ustalenia z fotografem. Im więcej informacji, tym lepiej dla Was. Jeśli fotograf obiecał Wam gratisowe odbitki czy dłuższy czas pracy, taka informacja powinna znaleźć się w spisanym na piśmie dokumencie. W końcu większość par młodych załatwia formalności nawet na 2 lata przed datą ślubu, a do tego czasu fotograf może zapomnieć o swojej obietnicy.  

W umowie nie może zabraknąć informacji na temat: – daty i miejsca zawarcia umowy, – stron umowy, – terminu i miejsc wykonania zdjęć (warto dokładnie określić harmonogram ślubu i wesela),- przedmiotu zlecenia (dokładne informacje dotyczące tego, co obejmuje reportaż ślubny – sesja narzeczeńska, przygotowania, ślub, wesele, sesja plenerowa), – formy realizacji zlecenia (fotoksiążka, fotoalbum, odbitki oraz ich ilość, rodzaj papieru),- wynagrodzenia fotografa w tym wysokości zaliczki / zadatku oraz sposobu i terminu zapłaty, – terminu realizacji zlecenia,  – kar umownych w przypadku niewywiązania się z umowy,  – zgody dotyczącej możliwości wykorzystania przez fotografa zdjęć w celach promocyjnych (chodzi o publikację zdjęć na stronie internetowej, w mediach społecznościowych lub ich prezentację potencjalnym klientom), – przetwarzania danych osobowych.

Kiedy podpisać umowę z fotografem?

Jeśli znacie datę ślubu, fotograf ma wolny termin i omówiliście z nim wszystkie warunki współpracy, nie zwlekajcie z podpisaniem umowy. Oczywiście nie musicie tego robić na pierwszym spotkaniu, ale nie warto czekać zbyt długo. U rozchwytywanych fotografów na wolny termin czeka się nawet 2 lata, dlatego czas odgrywa tutaj ogromną rolę.